tiskové zprávy

X. ročník - Festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí
FOLKLOR BEZ HRANIC OSTRAVA 2007
Tisková zpráva
www.fbhostrava.wz.cz

Ve dnech 13. – 17. srpna 2007 pořádá občanské sdružení Společnost pro kulturu a umění v Ostravě spolu se Souborem lidových písní a tanců Hlubina festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí Folklor bez hranic Ostrava 2007. Spolupořadateli jsou Folklorní sdružení ČR, Folklorní sdružení Ostrava, Komorní scéna Aréna, Lidová konzervatoř v Ostravě, Dům kultury Poklad v Ostravě-Porubě spolu se Střediskem volného času Korunka v Ostravě –Mar.Horách.
Záštitu nad festivalem převzal primátor města Ostravy Petr Kajnar a Ilja Racek, ředitel České televize Ostrava.
Festival se uskuteční za finanční podpory Statutárního města Ostravy, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Folklorního sdružení ČR a městských obvodů Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava-Jih a Ostrava-Poruba.
Sponzory akce je TietoEnator, OSA, CAC LEASING , MEDIATEL, Sdružení Tradice ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, KIMEX GROUP . Hlavním mediálním partnerem je Česká televize Ostrava a dalšími mediálními partnery Český rozhlas Ostrava a Mladá fronta Dnes.
Kromě již tradičních folklorních souborů z Ostravy (Hlubina, Hlubinka, Slezský soubor Heleny Salichové, Ševčík, Holúbek, hudecká muzika Šlahorek ) se festivalu zúčastní soubor Úsměv z Opavy, Danaj ze Strážnice a soubory z Bulharska, Ruska, Mongolska a Mexika.

Festival zahájí primátor města Ostravy v pondělí 13. srpna ve 14.00 hodin přijetím zástupců zúčastněných souborů v Nové radnici, kde bude rovněž instalována výstava fotografií z minulých festivalových ročníků z archivu známého ostravského fotografa Františka Řezníčka. (Vernisáž ve středu 1. srpna ve foyeru Nové radnice). Ostravané se potěší téhož dne v 16. hodin na Jiráskově náměstí v centru města pozvánkou na festival – vystoupením zúčastněných souborů. Slavnostní festivalový koncert začne v 19.30 hodin v sále Janáčkovy konzervatoře, vystoupením zahraničních hostů festivalu.
Druhý festivalový den, úterý 14. srpna zahájí v 10.30 hod. vystoupením souborů v Ústavu sociální péče v Ostravě – Muglinově, Domově důchodců Syllabova a Petruškova. Bude pokračovat od 17.00 hodin festivalovým programem na prostranství před K-Triem v Ostravě-Jihu ve 20.00 hodin setkáním souborů v K-Triu.
Ve středu 15. srpna patří festivalový program oslavě 10. festivalového ročníku. Od 16.30 projde centrem města festivalový průvod na Slezskoostravský hrad, kde v 18.00 hodin bude zahájen slavnostní koncert.
Čtvrtý festivalový den patří městskému obvodu Ostrava-Poruba a vystoupení v Lázních Klimkovice.
Festivalový průvod vyjde od Domu kultury Poklad ke krytému pódiu na Hlavní třídě a festivalový program začne opět v 17.00 hod. Ve 20.00 hodin se představí některé kolektivy na kolonádě v Lázních Klimkovice. Závěrečný pátý festivalový den bude patřit obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Závěrečný festivalový koncert bude zahájen v 18.00 hodin v sále Janáčkovy konzervatoře. Pro účinkující soubory je připraven i doprovodný program, jako vyjížďka na věž Nové radnice, návštěva Pivovaru Ostravar, Hornického muzea či Zoologické zahrady.
Pořadatelé věří, že připravené programy oživí letní atmosféru města a městských sídlišť a zpříjemní obyvatelům Ostravy letní dny a podvečery.

Zpracovala: Renáta Huserová, tajemnice festivaluIX. ročník - Festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí
FOLKLOR BEZ HRANIC OSTRAVA 2006

Tisková zpráva
Ve dnech 14. - 18. srpna 2006 pořádá občanské sdružení Společnost pro kulturu a umění v Ostravě spolu se Souborem lidových písní a tanců Hlubina festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí Folklor bez hranic Ostrava 2006. Spolupořadateli jsou Folklorní sdružení ČR, Folklorní sdružení Ostrava, Komorní scéna Aréna, Lidová konzervatoř v Ostravě, Kulturní středisko Ostrava - Jih K-Trio, a Dům kultury Poklad v Ostravě-Porubě spolu se Střediskem volného času Korunka v Ostravě -Mar.Horách. Záštitu nad festivalem převzali primátor města Ostravy Aleš Zedník a senátorka Liana Janáčková.
Festival se uskuteční za finanční podpory Statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Folklorního sdružení ČR a městských obvodů Moravská Ostrava a Přívoz, Mariánské Hory a Hulváky, Ostrava-Jih a Ostrava-Poruba. Sponzory akce jsou ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a KIMEX GROUP . Hlavním mediálním partnerem je Česká televize Ostrava a dalšími mediálními partnery Český rozhlas Ostrava, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, Mladá fronta dnes a Informační server www.borovice.cz.
Kromě již tradičních folklorních souborů z Ostravy (Hlubina, Hlubinka, Slezský soubor Heleny Salichové, Ševčík, Holúbek, cimbálová muzika Vojtek, dětská hudecká muzika Šlahorek spolu se romským folklorním souborem Oktava Ochto) se festivalu zúčastní soubor Břeclavánek, soubor Kysučan ze Slovenska, Legnica (Polsko), Da Cavsa do Povo de Ceira (Portugalsko), Rino´s Dance Troupe z ostrova Aitutaki (Polynésie) a soubor z Mexika.
Festival zahájí primátor města Ostravy v pondělí 18. srpna ve 14.00 hodin přijetím zástupců zúčastněných souborů v Nové radnici, kde bude rovněž instalována výstava fotografií z minulých festivalových ročníků z archivu známého ostravského fotografa Františka Řezníčka. (Vernisáž v úterý 1. srpna ve 14.30 ve foyeru Nové radnice). Ostravané se potěší téhož dne v 16. hodin na Jiráskově náměstí v centru města pozvánkou na festival - vystoupením zúčastněných souborů. Slavnostní festivalový koncert začne v 19.30 hodin v sále Janáčkovy konzervatoře, vystoupením zahraničních hostů festivalu.
Druhý festivalový den, úterý 15. srpna zahájí v 10.00 hod. vystoupením souborů v Ústavu sociální péče v Ostravě - Muglinově, Bude pokračovat v 17.00 hodin festivalovým programem na Mariánském náměstí v Ostravě - Mar.Horách a ve 20.00 hodin Večerem u cimbálu v areálu Benátky v Ostravě-Nové Vsi.
Ve středu 16. srpna patří festivalový program obvodu Ostrava-Jih. Dopoledne soubory vystoupí s Domovech důchodců Syllabova a Petruškova. Dále v odpoledních hodinách projde průvod od K-Tria pěší zónou k pódiu před budovu K-Tria, kde v 17.00 hodin, kde bude program zahájen.
Čtvrtý festivalový den patří městskému obvodu Ostrava-Poruba a vystoupení v Lázních Klimkovice.Festivalový průvod vyjde od Domu kultury Poklad ke krytému pódiu na Hlavní třídě a festivalový program začne opět v 17.00 hod. Ve 20.00 hodin se představí některé kolektivy na kolonádě v Lázních Klimkovice. Závěrečný pátý festivalový den bude patřit obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. V 11.00 hodin projde festivalový průvod centrem Ostravy a programem na Jiráskově náměstí a v Husově sadu pozve na závěrečný festivalový koncert, který bude zahájen v 18.00 hodin v sále Janáčkovy konzervatoře. Pro účinkující soubory je připraven i doprovodný program, jako vyjížďka na věž Nové radnice, návštěva Pivovaru Ostravar, Hornického muzea či Zoologické zahrady.
IX. ročník festivalu má také doprovodný festivalový program, který se uskuteční od středy 16. do pátku 18. srpna na Jiráskově náměstí v centru města, uspořádaný ve spolupráci s Úřadem městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz pod názvem Jarmark lidových řemesel. Od 10.00 do 17.00 hodin Jiráskovo náměstí zaplní stánky lidových řemeslníků, kteří budou předvádět ukázky práce. Představí se rovněž některé folklorní soubory a v odpoledních hodinách (17.00 - 18.00) bude koncertovat cimbálová muzika Vojtek a bude probíhat soutěž ve zpěvu lidových písní zpěváků z publika.
Pořadatelé věří, že připravené programy oživí letní atmosféru města a městských sídlišť a zpříjemní obyvatelům Ostravy letní dny a podvečery.

Zpracovala: Kateřina Macečková
ředitelka festivalu

Folklor bez hranic Ostrava - Soubor Vrčka Folklor bez hranic Ostrava - Chorvatský soubor České besedy v Chorvatsku - Rybičky Folklor bez hranic Ostrava - Soubor Legnica z Polska

Hodnocení festivalu Folklor bez hranic Ostrava 2006

IX. ročník - Festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí FOLKLOR BEZ HRANIC OSTRAVA 2006
Ve dnech 14. - 18. srpna 2006 pořádalo občanské sdružení Společnost pro kulturu a umění v Ostravě spolu se Souborem lidových písní a tanců Hlubina festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí Folklor bez hranic Ostrava 2006. Spolupořadateli byli Folklorní sdružení ČR, Folklorní sdružení Ostrava, Komorní scéna Aréna, Lidová konzervatoř v Ostravě, Dům kultury Poklad v Ostravě-Porubě spolu se Střediskem volného času Korunka v Ostravě -Mar.Horách.
Záštitu nad festivalem převzal primátor města Ostravy Aleš Zedník a senátorka Liana Janáčková.
Festival se uskutečnil za finanční podpory Statutárního města Ostravy a městských obvodů Moravská Ostrava a Přívoz, Mariánské Hory a Hulváky, Ostrava-Jih a Ostrava-Poruba. Festival dále podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Foklorní sdružení ČR.
Sponzory akce byli OSA, CAC LEASING a KIMEX GROUP. Hlavním mediálním partnerem Česká televize Ostrava a dalšími mediálními partnery Český rozhlas Ostrava a Mladá fronta dnes. Festival se uskutečnil díky spolupráci s firmou WORM MusicProduction, která pro festival prováděla veškeré technické zajištění.
Kromě již tradičních folklorních souborů z Ostravy (Hlubina 20 osob, Hlubinka 20 os., Holúbek 20 os., Šlahorek 8 os., Cvrčci 6 os., Ševčík 16 os., Slezský soubor Heleny Salichové 18 os. a Vojtek 6 os.) se festivalu zúčastnili soubor Břeclavánek z Břeclavi (35 os.), soubor Kysučan ze Slovenska (40 os.), Legnica z Polska (27 os.), soubor z Portugalska (46 os.), soubor z Cookových ostrovů z Polynézie (23 os.) a soubor z Mexika (20 os.). Celkem se na festivalu představilo 14 folklorních kolektivů.
Mimoostravských účastníků a účastníků ze zahraničí bylo celkem 191. Celkem se festivalu účastnilo 305 osob. Pro srovnání v loňském roce byl celkový počet souborů 10, z toho 4 zahraniční a celkový počet účastníků byl 207 osob.
Festival zahájil primátor města Ostravy v pondělí 14. srpna ve 14.00 hodin přijetím zástupců zúčastněných souborů v Nové radnici, kde byla rovněž instalována výstava fotografií z minulých festivalových ročníků z archivu známého ostravského fotografa Františka Řezníčka.
Ostravané se potěšili téhož dne v 16. hodin na Jiráskově náměstí v centru města pozvánkou na festival - vystoupením zúčastněných souborů. Slavnostní festivalový koncert začal v 19.30 hodin v sále Janáčkovy konzervatoře, vystoupením zahraničních hostů festivalu.
Druhý festivalový den, úterý 15. srpna v 10.00 hod. vystoupily soubory v Ústavu sociální péče v Ostravě - Muglinově.
Festival pokračoval v 17.00 hodin festivalovým programem v Domě dětí a mládeže v Ostravě - Mar.Horách a ve 20.00 hodin Večerem u cimbálu v areálu Benátky v Ostravě - Nové Vsi.
Ve středu 16. srpna se folklorní kolektivy představily v obvodu Ostrava-Jih, v Domově důchodců na Syllabově ulici a v Domově důchodců na Petruškově ulici. Festivalový program pokračoval průvodem pěší zónou k pódiu u K-Tria, kde byl festivalový program zahájen v 17.00 hodin. Čtvrtý festivalový den patřil městskému obvodu Ostrava-Poruba a vystoupením v Lázních Klimkovice (20.00 hodin).
Festivalový průvod došel ke krytému pódiu na Hlavní třídě a festivalový program začal opět v 17.00 hod. Ve 20.00 hodin se představily některé kolektivy na kolonádě v Lázních Klimkovice. Závěrečný pátý festivalový den patřil obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Festivalový průvod centrem Ostravy s programem na Jiráskově náměstí završil doprovodný festivalový program Jarmarku lidových řemesel. V 18.00 hodin začal závěrečný koncert v sále Janáčkovy konzervatoře. Pro účinkující soubory byl připraven i doprovodný program, jako vyjížďka na věž Nové radnice, návštěva Pivovaru Nošovice či Hornického muzea.
Již potřetí patřil k IX. ročníku festivalu Folklor bez hranic Jarmark lidových řemesel, pořádaný od středy 16.8. do pátku 18.8. na Jiráskově náměstí. Partnerem akce byl městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz a třídenní jarmark byl realizován díky technickému zajištění DK PRODUCTION pana Davida Klimši. Technické zajištění představovalo stavbu prodejních stánků lidových řemeslníků, pódia, sezení a realizace ozvučení včetně ostrahy náměstí a úklidu po akci a bylo základem k celodennímu programu. Vystoupení folklorních kolektivů, odpolední soutěž zpěváků lidových písní z publika a páteční přehlídkové vystoupení všech účastníků festivalu včetně průvodu městem.
Doprovodnou festivalovou akcí byla rovněž výstava fotografií z minulých festivalových ročníků, známého ostravského fotografa Františka Řezníčka. Fotografie byly vystaveny ve foyeru Nové radnice ve dnech 1.- 31.8.2006. Výstava se setkala s příznivým ohlasem účastníků festivalu, festivalových diváků i náhodných kolemjdoucích.
Pořadatelé věří, že připravené programy oživily letní atmosféru města a městských sídlišť a zpříjemnily obyvatelům Ostravy letní dny.
Pořadatelé festivalu již zahájili přípravy na X. festivalový ročník, který se uskuteční od 13. do 17. srpna roku 2007.

Zpracovala: Renáta Huserová, tajemnice festivalu

Folklor bez hranic Ostrava - Soubor z Mexika Folklor bez hranic Ostrava - Portugalský folklorní soubor Folklor bez hranic Ostrava - Soubor Břeclavánek z Břeclavi


FOLKLOR BEZ HRANIC Ostrava 2005


VIII. ročník - Festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí - FOLKLOR BEZ HRANIC OSTRAVA 2005
Tisková zpráva
Ve dnech 15. - 19. srpna 2005 pořádá občanské sdružení Společnost pro kulturu a umění v Ostravě spolu se Souborem lidových písní a tanců Hlubina festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí Folklor bez hranic Ostrava 2005. Spolupořadateli jsou Folklorní sdružení ČR, Folklorní sdružení Ostrava, Komorní scéna Aréna, Lidová konzervatoř v Ostravě a Dům kultury Poklad v Ostravě-Porubě spolu s Domem dětí a mládeže v Ostravě - Mariánských Horách. Festival je přidruženým členem české sekce CIOFF.
Záštitu nad festivalem převzali senátorka Parlamentu ČR Liana Janáčková a primátor města Ostravy Aleš Zedník.
Festival se uskuteční za finanční podpory Statutárního města Ostravy, Moravskoslezského kraje, Ministerstva kultury ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Folklorního sdružení ČR a městských obvodů Moravská Ostrava a Přívoz, Mariánské Hory a Hulváky, Ostrava-Jih a Ostrava-Poruba.
Sponzory akce jsou OSA - Ochranný svaz autorský, CAC LEASING , Sdružení Tradice ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, KIMEX GROUP a F.A.L. Production, Pivovar Budvar, Algastra.
Hlavním mediálním partnerem je Česká televize Ostrava, dalšími mediálními partnery Český rozhlas, Český rozhlas Ostrava, Rádio Prohlas, Mediatel - Zlaté stránky, Dětská tisková agentura a Mladá fronta dnes.
Kromě již tradičních folklorních souborů z Ostravy (Hlubina, Hlubinka, Holúbek, cimbálová muzika Vojtek, dětská hudecká muzika Šlahorek spolu s Ševčíkem - moravským folklorním souborem) se festivalu zúčastní soubor Vrčka ze Šlapanic, folklorní soubory Oravan ze Slovenska, Rybičky z Chorvatska, Doina Timisului z Rumunska a Akhali Momavali z Gruzie.
Festival zahájí primátor města Ostravy v pondělí 15. srpna ve 14.00 hodin přijetím zástupců zúčastněných souborů v Nové radnici, kde bude rovněž instalována (od 1. do 24. srpna) výstava fotografií z minulých festivalových ročníků z archivu známého ostravského fotografa Františka Řezníčka.
Ostravané se potěší téhož dne v 16. hodin na Jiráskově náměstí v centru města pozvánkou na festival - vystoupením zúčastněných souborů. Slavnostní zahajovací festivalový koncert začne v 19.30 hodin v sále Janáčkovy konzervatoře vystoupením zahraničních hostů festivalu.
Druhý festivalový den, úterý 16. srpna zahájí v 10.00 hod. vystoupením souborů v Ústavu sociální péče v Ostravě - Muglinově, Domově důchodců Syllabova a Domově důchodců Petruškova. Bude pokračovat v 17.00 hodin festivalovým programem na Mariánském náměstí v Ostravě - Mariánských Horách a ve 20.00 hodin Večerem u cimbálu - setkáním folklorních souborů s výukou tanců v areálu Benátky v Ostravě-Nové Vsi.
Ve středu 17. srpna patří festivalový program obvodu Ostrava-Jih. Průvod povede účinkující od K-Tria pěší zónou k pódiu před budovu K-Tria, kde v 17.00 hodin bude program zahájen.
Čtvrtý festivalový den patří městskému obvodu Ostrava-Poruba a vystoupení v Lázních Klimkovice. Festivalový průvod vyjde od Domu kultury Poklad ke krytému pódiu na Hlavní třídě a festivalový program začne opět v 17.00 hod. Ve 20.00 hodin se představí některé kolektivy na kolonádě v Lázních Klimkovice.
Závěrečný pátý festivalový den bude patřit obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. V 11.00 hodin projde festivalový průvod centrem Ostravy a programem na Jiráskově náměstí a v Husově sadu pozve na závěrečný festivalový koncert, který bude zahájen v 18.00 hodin v sále Janáčkovy konzervatoře. Pro účinkující soubory je připraven i doprovodný program, jako vyjížďka na věž Nové radnice, návštěva Pivovaru Ostravar, Hornického muzea či Zoologické zahrady.
Druhým rokem je rovněž připraven doprovodný festivalový program, který se uskuteční od středy 17. do pátku 19. srpna na Jiráskově náměstí v centru města, uspořádaný ve spolupráci s Úřadem městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz pod názvem Jarmark lidových řemesel. Od 10.00 do 18.00 hodin Jiráskovo náměstí zaplní stánky lidových řemeslníků, kteří budou předvádět ukázky práce. Představí se rovněž některé folklorní soubory, zazní písně výrobce a multiinstrumentalisty Dušana Holíka z Očové, v odpoledních hodinách (16.00 - 18.00) bude koncertovat ostravská cimbálová muzika Vojtek a bude probíhat soutěž ve zpěvu lidových písní zpěváků z publika.
Pořadatelé věří, že připravené programy oživí letní atmosféru města a městských sídlišť a zpříjemní obyvatelům Ostravy letní dny a podvečery.

Zpracovala: Kateřina Macečková, ředitelka festivalu


Folklor bez hranic Ostrava Folklor bez hranic Ostrava Folklor bez hranic Ostrava


VI. ročník - Festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí

FOLKLOR BEZ HRANIC OSTRAVA 2003
Tisková zpráva
Ve dnech 11. - 15. srpna 2003 pořádá občanské sdružení Společnost pro kulturu a umění v Ostravě spolu se Souborem lidových písní a tanců Hlubina festival městských folklorních souborů s mezinárodní účastí Folklor bez hranic Ostrava 2003. Spolupořadateli jsou Folklorní sdružení ČR, Folklorní sdružení Ostrava, Komorní scéna Aréna, Lidová konzervatoř v Ostravě a Dům kultury Poklad v Ostravě-Porubě spolu s Domem dětí a mládeže v Ostravě -Mar.Horách.
Záštitu nad festivalem převzal primátor města Ostravy Aleš Zedník a předseda Parlamentu PS ČR Lubomír Zaorálek.
Festival se uskuteční za finanční podpory Statutárního města Ostravy a městských obvodů Moravská Ostrava a Přívoz, Mariánské Hory a Hulváky, Ostrava-Jih a Ostrava-Poruba.
Sponzory akce je OSA, CAC LEASING a KIMEX GROUP. Hlavním mediálním partnerem Česká televize Ostrava a dalšími mediálními partnery Český rozhlas Ostrava a Mladá fronta dnes.
Kromě již tradičních folklorních souborů z Ostravy (Hlubina, Hlubinka, Holúbek, Opavička, cimbálová muzika Cvrčci a Lipka, spolu se romským folklorním souborem při ZŠ P.Pittra) se festivalu zúčastní soubor Vrtek z Opavy, Domažlická dudácká muzika, soubor Slowianki z Polska, Pillipiigad z Estonska, Heimatverein Stamm 1907 z Rakouska a exotický soubor z Nového Zélandu.
Festival zahájí primátor města Ostravy v pondělí 11. srpna ve 14.00 hodin přijetím zástupců zúčastněných souborů v Nové radnici, kde bude rovněž instalována výstava fotografií z minulých festivalových ročníků z archivu známého ostravského fotografa Františka Řezníčka. Ostravané se potěší téhož dne v 16. hodin na Jiráskově náměstí v centru města pozvánkou na festival - vystoupením zúčastněných souborů. Slavností festivalový koncert začne v 19.30 hodin v sále Janáčkovy konzervatoře, vystoupením zahraničních hostů festivalu.
Druhý festivalový den, úterý 12. srpna zahájí v 10.00 hod. vystoupení polského a rakouského souboru v Ústavu sociální péče v Ostravě - Muglinově. Bude pokračovat v 17.00 hodin festivalovým programem na Mariánském náměstí v Ostravě - Mar.Horách a ve 20.00 hodin Večerem u cimbálu v restauraci a na terase Nové radnice.
Ve středu 13. srpna vystoupí někteří festivaloví hosté v Domovech důchodců v obvodu Ostrava-Jih, kterému třetí festivalový den patří.. Průvod přivede soubory k pódiu u Finančního úřadu a další festivalový program bude zahájen v 17.00 hodin. Setkání všech zúčastněných bude pokračovat ve večerních hodinách v areálu Benátky v Ostravě-Nové Vsi. Čtvrtý festivalový den patří městskému obvodu Ostrava-Poruba a vystoupení v Hlučíně (15.00 hodin - náměstí) a Lázních Klimkovice.
Festivalový průvod vyjde od Domu kultury Poklad ke krytému pódiu na Hlavní třídě a festivalový program začne opět v 17.00 hod. Ve 20.00 hodin se představí některé kolektivy na kolonádě v Lázních Klimkovice. Závěrečný pátý festivalový den bude patřit obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. V 11.00 projde festivalový průvod centrem Ostravy a programem na Jiráskově náměstí pozve na závěrečný festivalový koncert, který bude zahájen v 19.00 hodin v sále Janáčkovy konzervatoře. Pro účinkující soubory je připraven i doprovodný program, jako vyjížďka na věž Nové radnice, návštěva Pivovaru Ostravar, Hornického muzea či Zoologické zahrady. Pořadatelé věří, že připravené programy oživí letní atmosféru města a městských sídlišť a zpříjemní obyvatelům Ostravy letní podvečery.

Zpracovala: Kateřina Macečková, prezidentka festivalu

Folklor bez hranic Ostrava Folklor bez hranic Ostrava Folklor bez hranic Ostrava


FOLKLOR BEZ HRANIC - OSTRAVA 2002


Ve dnech 12. - 16.srpna 2002 se v Ostravě uskuteční V. ročník Festivalu městských folklorních souborů s mezinárodní účastí FOLKLOR BEZ HRANIC - OSTRAVA 2002. V pěti festivalových dnech se občanům a návštěvníkům města představí více než desítka folklorních souborů z České republiky, ale i ze zahraničí.

Účastníky festivalu přivítá v pondělí 12.srpna ve 14 hodin primátor Města Ostravy pan Ing. Čestmír Vlček. Zahajovací koncert festivalu se uskuteční téhož dne v 19,30 hodin v Koncertním sále Janáčkovy konzervatoře v Ostravě.
Většina folklorních festivalů se odehrává na jednom nebo dvou pódiích. Ostravský festival má jednu velice zajímavou zvláštnost: každý festivalový den se koná v jiné části města. V pondělí 12.srpna přivítají účastníky festivalu městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. V úterý shlédnou vystoupení souborů diváci v městském obvodu Slezská Ostrava, Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky. Středeční program pokračuje v městských obvodech Slezská Ostrava a Ostrava - Jih. Ve čtvrtek uvidí soubory v Ostravě - Porubě, v Hlučíně a Klimkovicích. V poslední den - pátek - se účastníci vrátí do městského obvodu Moravská Ostrava a do Přívozu. Závěrečný slavnostní festivalový program se uskuteční v pátek 16.srpna v 19,00 hodin v sále Janáčkovy konzervatoře a po něm se účastníci s festivalem rozloučí večerem u cimbálu.
Zahraničními hosty festivalu "Folklor bez hranic" budou soubory z Japonska, Řecka a Lotyšska, mezi domácími účastníky diváci uvidí a uslyší Domažlickou dudáckou muziku, ostravské folklorní soubory Hlubina a Hlubinka, Cimbálovou muziku Cvrčci, Slezský soubor Heleny Salichové, soubory Holúbek, Odra, romské soubory při občanském sdružení Vzájemné soužití - Ostrava a další.
Festival pořádá Společnost pro kulturu a umění v Ostravě spolu se Souborem lidových písní a tanců Hlubina, za finanční podpory Ministerstva školství a mládeže ČR, Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Ostravy a Úřadů městských obvodů Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava - Poruba, Ostrava - Jih, Ostrava Mariánské Hory a Hulváky a Slezská Ostrava.
Záštitu nad festivalem převzal primátor města Ostravy Čestmír Vlček.

Zpracovala: Kateřina Macečková, ředitelka festivalu


Folklor bez hranic Ostrava Folklor bez hranic Ostrava Folklor bez hranic Ostrava


       Kateřina Macečková, prezidentka festivalu Folklor bez hranic Ostrava

maceckova@centrum.cz